Kategorie

             Mucholapka podivná
             (Dionaea muscipula)
              Špirlice (Sarracenia)
              kříženci: základní nabídka
             Špirlice (Sarracenia)
             kříženci: speciální nabídka
             Špirlice (Sarracenia)
             botanické: zákl. nabídka
             Špirlice (Sarracenia)
             botanické: spec. nabídka
             Rosnatky
             (Drosera)
             Tučnice
             (Pinguicula)
             Bublinatky
             (Utricularia)
             Heliamphory
             (Heliamphora)
             Darlingtonie
             (Darlingtonia)
             Láčkovky
             (Nepenthes)
             Láčkovice
             (Cephalotus)
             Brocchinie
             (Brocchinia)
             Genlisey
             (Genlisea)
             Naše kultivary
             
             Semena masožravých
             rostlin
             Další exotické rostliny
             
             Substráty, květináče
             a další pěstitelské potřeby
             Masožravé rostliny
             na parapet a letnění
             Masožravé rostliny
             do vitríny
             Masožravé rostliny
             pro venkovní rašeliniště
             Vodní druhy masožravek
             do akvária nebo jezírka

Newsletter


Často kladené dotazy


       
Na této stránce bychom chtěli zavést a postupně rozšiřovat databázi dotazů, se kterými se na nás nejčastěji obracíte. V případě, že zde nenajdete odpovědi na to co vás zajímá, neváhejte nás kontaktovat na našem e-mailu, rádi Vám s pěstováním poradíme.


Dají se rostliny skutečně posílat poštou? Nepoškodí se? Vydrží v balíku několik dní?


Jaké rostliny jsou vhodné pro začátečníky?


Co znamenají kódy v názvech některých špirlic?Dají se rostliny skutečně posílat poštou? Nepoškodí se? Vydrží v balíku několik dní?


Rostliny se dají bezpečně posílat balíkem, samozřejmě při dodržení určitých zásad balení. Rostliny zasíláme nezasazené: při balení balíčku tedy každou rostlinu vyjmeme z květináče, její kořeny, popř. celou rostlinu (pokud je malá) obalíme vlhkým rašeliníkem, což je mech, který transportované rostlině udržuje optimální vlhkost a zároveň ji mechanicky chrání. Rostliny obalené rašeliníkem vložíme do sáčků, ty zalepíme a opatříme štítky, abyste je po rozbalení snadno identifikovali, a všechny tyto "rostlinné balíčky" pak vložíme do krabice, kterou ještě dovycpeme tak, aby se v ní po cestě nic nehýbalo. Takto zabalené rostliny bez problémů zvládají stovky, ba i tisíce kilometrů dlouhý transport a standardní přepravní manipulaci, není je tedy ani nutné posílat jako křehké. S tímto způsobem balení máme dlouholeté dobré zkušenosti, takže se opravdu není třeba zasílání obávat.


Balíčky rozesíláme vždy v pondělí nebo úterý, a to z toho důvodu, aby došly ještě před nadcházejícím víkendem a strávily tak transportem co nejméně času. Pokud ale balíček nedojde během jednoho týdne, není nutné si zoufat. Rostliny zabalené výše popsaným způsobem vydrží živé i víc než týden. Ze zkušeností při zasílání balíků do vzdálenějších států máme ověřeno, že rostliny přežily i 3 týdny strávené v balíku.

Jaké rostliny jsou vhodné pro začátečníky?


Začátečníkům nejčastěji doporučujeme špirlice (Sarracenia - jakýkoli druh či hybrid - všechny se pěstují stejným způsobem), některé rosnatky (např. Drosera capensis), tučnice (např. Pinguicula moctezumae x emarginata), popřípadě mucholapku podivnou (Dionaea muscipula).

Co znamenají kódy v názvech některých špirlic?


Kódy psané velkými tiskacími písmeny s čísly se ve sbírkách používají k rychlé a přesné identifikaci rostlin. I my jsme v naší rozsáhlé sbírce špirlic toto kódování zavedli, postupně budeme tedy k jednotlivým sbírkovým rostlinám přidávat unikátní kódy. Kód začíná písmenem nebo skupinou písmen, což jsou počáteční písmena latinského druhového či poddruhového jména dané špirlice (např. F je Sarracenia flava, RJ je Sarracenia rubra ss. jonesii, L je Sarracenia leucophylla). Následuje jedno- až trojmístné číslo, které označuje přesně o jakou kytku se jedná (např. rostlina z určité lokality nebo z určitého křížení). A nakonec může následovat opět velké písmeno, což je označení konkrétního klonu.


Pokud je před kódem rostliny ještě dvojice písmen MK, jedná se o rostlinu získanou od britského pěstitele Mikea Kinga a daný kód je kódem rostliny v jeho sbírce.