Nepenthes ventricosa x trusmadiensis

= Nepenthes izumiae x (lowii x macrophylla)

       Přiznám se, že od zde představeného křížence jsem mnoho nečekal, přestože oba rodiče - černá Nepenthes izumiae a červená, zubatá N. x trusmadiensis patří mezi nejatraktivnější láčkovky. Při prohlížení katalogu Geoffa Mansella jsem o tuto položku zavadil s nejistým pocitem: "Ale jo, mohlo by to být zajímavé". Pořizovací cena byla celkem příznivá (cca. 1000 Kč) a tak jsem si ji společně s dalšími rostlinami z Austrálie objednal.

Detail láčky.
       
       Finální vlastnosti jsem odhadoval na základě vzhledu rodičů a poměru jejich genetického zastoupení. Určitě jsem čekal, že láčky budou podlouhlé, tmavě červené, nebo až tmavě fialové, což oku pěstitele lahodí. Tím však má pozitivní očekávání končila. Vzhledem k tomu, že "zubatá" Nepenthes macrophylla se na genetickém základu podílí jen 25%, nečekal jsem, že by obústí křížence bylo nápadné. Navíc jsem měl poněkud obavy z toho jak tato láčkovka poroste v teplém skleníku, když všechny rodičovské druhy patří do horské ekologické skupiny a vyskytují se v nadmořských výškách 1000-2000 m.n.m.

        Obavy z problematického růstu v teplých podmínkách, který znám od jiných horských láčkovek se naštěstí nepotvrdily. Považuji to za velký zázrak a šťastnou výjimku. Rostlina (asi 10 cm) se po příletu rychle adaptovala a brzy začala vyloženě zdravě růst.

        Následovalo další velmi příjemné překvapení v podobě nápadně žebrovaného obústí. Samotné obústí je celkem mohutné, tmavě fialové, podobně jako tělo láčky. U většiny láček je pravidelně okrouhlé, jen u některých pastí se vytvoří zub v přední části. Nápadná žebra jsou poměrně tenká a nepigmentovaná. Na slunci tak prosvítají, což jejich velikost na tmavém pozadí opticky zvýrazňuje. Pokud jsem měl možnost srovnat s fotografiemi na internetu, zdá se, že semenáč, který jsem z Austrálie obdržel je jedním z nejlepších, jaký se ve výsevu tohoto křížení objevil.
       
Detail obústí.

        S postupem času mě však rostlina mile překvapila ještě jednou. Na většině listů ochotně vytvářela láčky až jsem si po dvou letech pěstování uvědomil, že pasti vydrží na rostlině svěží 12 - 15 měsíců. Tedy rok, nebo i déle!!! Jen málo láčkovek se může takovou vytrvalostí pochlubit. Díky tomu je rostlina ozdobená 5 - 6 krásnými láčkami, tak jak je možné vidět na fotografiích.

        Podle dosavadních zkušeností odhaduji, že popisovaný kříženec má teplotní optimum mezi 20 - 25°C. Na světlo je zřejmě středně náročná, pěstuji ji v lehkém zastínění jiných rostlin. Dotaci světla má však mnohem vyšší než vyloženě stínomilné druhy jako N. ampullaria nebo N. x hookeriana. Ani žádné jiné speciální požadavky jsem u křížence nepozoroval. Růst je středně rychlý, pravidelný. Závěrem: vyloženě zlatá kytka!

       

Fotogalerie:

       
       
       
       
Láčky mladé rostliny.

       
       
       
       
Pasti středně velké rostliny.

       
       
       
       
Další detaily impozantního obústí.

       
       
       
       
Celkové záběry rostliny.

       
               
               
       
Umělecké foto?

       




Zpět k ostatním láčkovkám (Nepenthes)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...