Nepenthes sibuyanensis x trusmadiensis

= Nepentes sibuyanensis x (macrophylla x lowii)


       
Na bornejské hoře Trus Madi se ve svém výskytu setkávají dva bizarní druhy láčkovek, které právě na tomto místě dávají vzniknout přírodnímu kříženci známému jako Nepenthes x trrusmadiensis. Jeho rodiči jsou Nepenthes lowii, která je známá především díky široce otevřeným "záchodovitým" láčkám a Nepenthes macrophylla jejíž mohutné láčky mají enormně zubaté obústí. Spontánně se objevující hybridní rostliny zpravidla vykazují znaky obou druhů a jejich horní láčky mají též nápadně rozšířené obústí navíc ozdobené hrozivě ostrými žebry. Jednotlivé rostliny tohoto křížence se v této své nápaditosti poměrně liší, ale pravděpodobně nejkrásnější klon tohoto křížence pěstuje ve své sbírce australský šlechtitel láčkovek Geoff Mansell. Tvar, barvu a velikost bizarních láček této rostliny dlouhodobě obdivují znalci láčkovek z celého světa. Vzpomínám si dokonce, že zakořeněný řízek z této rostliny byl vydražen v přepočtu za přibližně 20 tisíc korun. V kombinaci s tím, že Nepenthes x trusmadiensis je typicky vysokohorská láčkovka s velmi striktními požadavky je nemyslitelné, že by se tato překrásná rostlina dostala běžnému pěstiteli do rukou.

        V roce 2006 však Geoff Mansell ohlásil, že se mu tuto rostlinu podařilo zkřížit hned s několika dalšími druhy láčkovek. Z pěti nabízených hybridů jsem vybral tři, jejichž matkami byly tři odolné filipínské druhy N. ventricosa, N. truncata a N. sibuyanensis. Poslední z jmenovaných druhů dal vzniknout zde představovanému kříženci N. sibuyanensis x trusmadiensis, nebo též kompletně zapsáno Nepentes sibuyanensis x (macrophylla x lowii).

       Je pochopitelné, že největší vliv na celkový vzhled křížence má Nepenthes sibuyanensis, která tvoří polovinu genetického základu. Díky tomu je však také tento hybrid snáze pěstovatelný i v amatérských podmínkách. Atraktivní horské druhy N. lowii a N. macrophylla se geneticky podílejí každý přibližně jednou čtvrtinou a mají tak na vzhled krížence menší vliv. Láčky jsou celkově zavalité, soudkovité, podobně jako u Nepenthes sibuyanensis. Průměr obústí je však u křížence větší než u botanického druhu a obústí je tak přibližně stejně široké jako láčka samotná. Díky mírnému vlivu Nepenthes lowii je u většiny rostliny obústí masivnější a nenápadně oranžovo červeně pruhované. Nepenthes macrophylla se projevuje mírným zvýrazněním žeber obústí, které se tak stává výrazněji vroubkované.

       
V běžných teplých podmínkách dosahují láčky křížence velikosti přibližně 10 cm. Lze však předpokládat, že kdyby měla rostlina chladnější podmínky a zároveň velké množství světla, mohly by pasti být hypoteticky větší než 15 cm.

       Celkově je kříženec středně velká, příjemně kompaktní láčkovka, která majitele menších vitrín rozhodně brzy nevytěsní. Tvoří poměrně velké množství listů, které jsou dlouhé 20 - 30 cm a široké 5 - 7 cm. Úponky jsou též poměrně dlouhé díky vlivu N. sibuyanensis, zpravidla 15 - 20 cm. Stonek láčkovky přirůstá do délky přibližně 10 - 20 cm za rok.
       

Přehled a fotogalerie klonů

       V roce 2006 byly z Austrálie dovezeny celkem tři rostliny. Vzhledem k tomu, že se jednalo o tři navzájem roszdílné smenáče, jsou tyto nadále vedeny a množny jako tři nezávislé klony.

Klon A

       Pravděpodobně nejtypičtější zástupce tohoto hybridu. Láčky jsou pěkně duhově zbarvené, na barevnosti i tvaru je zřejmý jak mírný vliv N. lowii tak mírný vliv N. macrophylla. Rostlina je vitální a ochotně tvoří láčky obvyklých rozměrů pro tohoto křížence.

               
               


Klon B

       Láčky toho klonu jsou větší, ale mnohem méně atraktivně zbarvené. Více než vliv N. lowii je nápadnější vliv N. macrophylla, díky čemuž má tato rostlina i nápadněji vroubkované obústí. Rostliny tvoří láčky ochotně, vpřípadě tohoto klonu největší ze všech tří prezentovaných.

               


Klon C

       Láčky tohoto klonu jsou velmi krásně barevné a s výrazně vroubkovaným obústím. Podstatným nedostatek rostliny je však skutečnost, že láčky tvoří neochotně a tytojsouzpravidla jen velmi malé, přibližně poloviční než u klonů "A" a "B". Fotografi láček zatím nejsou k dispozici.




Zpět k ostatním láčkovkám (Nepenthes)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...