Nepenthes truncata x aristolochioides


       Kříženec Nepenthes truncata x aristolochioides je bez pochyby jednou z nejbizarnějších kombinací, které si lze při hybridizaci láčkovek představit. Zda je výsledná rostlina ošklivá, zajímavá nebo krásná je otázkou osobního vkusu. Nepochybně je však tato láčkovka pěstitelsky zajímavou alternativou k botanické Nepenthes aristolochioides, která se ukazuje v kultuře jako problematický chladnomilný druh.

   
       Oba rodičovské druhy se při křížení poměrně vhodně doplňují zejména co se týče pěstebních nároků a některých růstových vlastností. Vysoké nároky druhu Nepenthes aristolochioides na nízkou teplotu jsou u křížence kompenzovány odolností vůči přehřívání od N. truncata. Výsledný kříženec v nejteplejších týdnech roku poněkud omezuje růst, ale i teploty přesahující 30° C zvládá dobře. Zatímco ve stejných podmínkách láčkovky jako N. lowii nebo N. rajah skomírají, zde představený kříženec vykvétá. Nepenthes aristolochioides je celkově drobná, velmi tenká rostlina a zvlášť mladé exempláře působí vyloženě nitkovitým dojmem. Nepenthes truncata je však pravým opakem. Jedná se o jednu z největších a celkově vůbec nejrobustnější láčkovku. Kříženec je proto oproti N. aristolochioides poněkud větší a pevnější v celkové konstituci.

       Lodyha rostlin přirůstá do výšky 5 - 20 cm za rok, u dospělých rostlin, které začínají šplhat činí roční přírůstek přibližně 30 cm. Délka listů se pohybuje mezi 20 a 25 cm, asimilační plocha bývá při takové délce široká asi 5 - 7 cm.

       Láčky křížence mají dlouze oválný tvar a jsou pozoruhodnou kombinací vypouklých pastí N. asristolochioides a obřích, klasicky tvarovaných láček N. truncata která se honosí obrovským obústím. Láčky křížence jsou po prvním z rodičů jemně fialově kropenaté, nápadněji u spodních láček. Celkovému vzhledu pasti dominuje nápadné tmavé obústí, které má relativně malý průměr, ale je velmi masivní. Láčky dospělých rostlin jsou velké zpravidla 10 - 15 cm, lze však předpokládat že v optimálních podmínkách by mohly být ještě o pár centimetrů větší. Bohužel se oba rodičovské druhy setkávají ve společné negativní vlastnosti, kterou je krátká trvanlivost láček. Proto i láčky křížence vytrvávají jen několik týdnů a každá rostlina má zpravidla v jeden moment jedinou, plně vyvinutou, nezaschlou láčku.

       Když v roce 2006 přišel autor křížení, Geoff Mansell, s nabídkou těchto rostlin, doslova se po nich zaprášilo. Ačkoliv jsem já poslal svoji objednávku už pár dní poté co byly rostliny vyprodány, vyčlenil pro mě Geoff ještě dva malinké exempláře, které se podařilo oba udržet. Ve sbírce mám tedy dokonce dva klony. Jedna z rostlin již dokonce vykvetla a vím tedy, že klon "A" je samičího pohlaví. Druhá rostlina (klon "B") je od začátku menší, ale postupně dorůstá a zdá se, že by mohla mít láčky lépe zbarvené a tvarované. Vzhledem k tomu že jsou rostliny ve sbírce teprve krátce je poněkud předčasné tyto drobné rozdíly hodnotit.

       
   
Láčka klonu "A"

   
       
   
Láčka klonu "B"

   

       Křížence lze doporučit středně pokročilým pěstitelům MR. Určitě může být zajímavou alternativou k mnohem náročnější botanické Nepenthes aristolochioides. Láčkovku lze pěstovat společně s nížinnými druhy, ačkoliv chladnější "odchov" by nejspíš ocenila. Na světlo je kříženec středně náročný, vyžaduje dostatek rozptýleného světla. Nepreferuje ani stín ani vysoký úhrn přímého slunečního ozáření jako některé jiné druhy. Další mimořádné nároky na pěstování též nebyly vyhodnoceny.




Zpět k ostatním láčkovkám (Nepenthes)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...