Sarracenia [(flava x purpurea) x psittacina] x leucophylla

       
       

Charakteristika:

Délka láček: 40 - 50 cm
Průměr obústí: 5 cm
Postavení láček: vzpřímené
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: dobře vyvinuta
Žilkování: velmi výrazné
Plošné červené zabarvení: není přímo vyvinuto, avšak žilkování se může slévat do plochy
Víčko: mírně prohnuté, na okrajích lehce zvlněné
Sloupek: velmi široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 5 - 10
Vytrvalost láček v zimním období: horní část láček zpravidla během zimy zasychá
Květ: žlutooranžový
Množství semen v semeníku: 600
Kritická teplota v zimě: - 3° C

Původ:

       
Matka
       
Otec
       


Tento několikanásobný kříženec byl mým prvním pokusem o vytvoření křížence podobného druhu Sarracenia leucophylla, který by však měl více láček než tato botanická špirlice. Láčky botanické S. leucophylla jsou tvarově a zejména pak barevně velmi atraktivní, ale bohužel tato rostlina jich vytváří velmi málo. Na jednom růstovém vrcholu bývají zpravidla jen dvě láčky... Když jsem v roce 1999 sprašoval rodiče tohoto hybrida, bylo mi jasné, že podoba k S. leucophylla nebude dokonalá, ale i tak jsem očekával zajímavou a pestrobarevnou špirlici.

       Jedním z rodičů zmiňovaného křížence je pochopitelně Sarracenia leucophylla, v tomto případě byla zdrojem pylu. Mateřskou rostlinou byl kříženec S. (flava x purpurea) x psittacina. Právě druh S. psittacina měl celkovému kříženci propůjčit větší množství láček. Druhy S. psittacina a S. purpurea měly společně zajistit výrazné červené žilkování křížence. Sarracenia flava křížencům zpravidla přináší rychlý a bujný růst. V malé míře mohla v tomto případě zajistit jasnější odstín zelené a částečně kompenzovat přílbovité zakřivení víčka způsobené vlivem S. psittacina.

       
       Výsev výsledných hybridů přirůstal skutečně velmi pěkně, rostliny byly velmi vitální. Již druhým rokem bylo zřejmé, že v dospělosti budou rostliny velmi pestře zbarvené. Ve třetím roce věku se zbarvení projevilo naplno. Základní zbarvení láček křížence je světle zelené. Láčky jsou však v celé horní polovině nápadně červeně žilkované. Víčko a celá horní část láček je navíc zdobena výraznou bílou fenestrací. Poněkud zklamal tvar víčka a horní části láček vůbec. Sloupek je zpravidla velmi široký a vršek láček je tvarován dost nepravidelně. Vysoký počet láček se však podařilo zajistit. Na každém růstovém vrcholu rostliny vytváří během sezóny 5 - 10 láček, což je několikanásobně více než u druhu S. leucophylla. Ve spojení s pestrobarevným zbarvením láček působí kříženec celkově docela dobrým dojmem.
       

       
       
       
Detaily vršků láček.
       

       Tento kříženec ukázal, že cesta k "olistěnější Sarracenia leucophylla" skutečně může vést přes zakřížení druhů S. psittacina a S. flava. Díky tomuto a některým dalším křížením jsem dospěl k názoru, že pro dobr zbarvení láček druh S. purpurea není nezbytně nutný. V budoucích hybridech, na kterých v této době již pracuji posílím vliv S. flava na úkor S. psittacina. I menší vliv S. psittacina zajistí atraktivní počet pastí a posílení vlivu S. flava přispěje k výrazně elegatnějšímu tvaru láček.

       I přestože se jednalo o počáteční pokus, získal si kříženec S. [(flava x purpurea) x psittacina] x leucophylla pozornost řady návštěvníků našich výstav a byl rozebrán ve velkém množství. Několik velmi dobře narostlých a vybarvených exemplářů jsem dokonce spatřil za okny chomutovských ulic.




Zpět k ostatním hybridním špirlicím (Sarracenia)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...