Sarracenia leucophylla x alata

Charakteristika:

Délka láček: 50 - 60 cm
Průměr obústí: 3 - 4 cm
Postavení láček: vzpřímené
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: slabá
Žilkování: jemné, výraznější na vnitřní stěně láčky
Plošné červené zabarvení: není vyvinuto
Víčko: podlouhlé, mírně zvlněné
Sloupek: široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 6 - 8
Květ: žlutočervený
Množství semen v semeníku: 400 - 800
Kritická teplota v zimě: -3° C

Původ:

       
Matka
       
Otec
       


       

Základní kříženec mezi druhy S. alata a S. leucophylla je velmi běžný v přírodě a je označován jako S. x areolata. V oblastech společného výskytu obou druhů je křížení natolik časté, že skupiny hybridů jsou četnější než původní mateřské druhy.

       Zobrazená rostliny vznikla kontrolovaným křížením velmi standardního typu S. alata a světlého typu S. leucophylla. Takto vytvořený hybrid je přínosný při srovnání hybridů sbíraných v přírodě. Po srovnání s bezpečně základním křížencem je možné lépe určit genotypový stav rostliny vzniklé na přírodní lokalitě (F2, Fn, zpětná křížení)

       S. alata x leucophylla není podle mého názoru nijak pěstitelsky ani esteticky hodnotný kříženec. Láčky jsou poměrně dlouhé a tenké. Barva a tvar je velmi fádní. Víčko je mírně zvlněné, sloupek široký a fenestrace na víčku nevýrazná. Přesto je kombinace těchto dvou druhů velmi oblíbená v zemích západní Evropy, kde se hojně používá pro komerční produkci. Důvodem je velký počet vytvářených láček a uspokojivý růst. Bohužel ani použití výrazněji barevných typů rodičovských druhů S. alata a S. leucophylla nepomáhá k tomu, aby byl výsledný kříženec jakkoliv zajímavý.


       Květy jsou světle červené a po opylení produkují velké množství (400 - 800) dobře klíčivých semen.

       Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejběžnějších základních kříženců, neměla by S alata x leucophylla chybět v žádné specializované sbírce špirlic. Jinak je tento kříženec podle mého názoru pěstitelsky i esteticky nezajímavý.

       
O úroveň výš...         Na hlavní stránku...