Sarracenia "leucophylla"
s introgresí S. rubra ssp. gulfensis

       
       

Charakteristika:

Délka láček: 60 - 80 cm
Průměr obústí: 3 - 5 cm
Postavení láček: vzpřímené
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: dokonale vyvinuta v horní části láčky a na celém víčku
Žilkování: horní část láčky je jemně červeně žilkovaná
Plošné červené zabarvení: u podzimních láček na vnitřní straně obústí
Víčko: okrouhlé, po okrajích zvlněné
Sloupek: středně široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 3 - 4
Vytrvalost láček v zimním období: během zimy horní část láček zasychá
Květ: červený
Množství semen v semeníku: 500
Kritická teplota v zimě: - 5°C


Rostlina pochází ze sběru na přírodní lokalitě ve státě Alabama, Washington County, poblíž Citronelle. V průběhu celé vegetační sezóny se rostlina "tváří" nenápadě a skoro by se mohlo zdát, že se jedná o čistou Sarracenia leucophylla. Láčky jsou oproti botanickému druhu jen nepatrně tenčí, ale výraznější rozdíl není patrný. Láčky jsou vysoké 60 - 80 cm, v horní části bohatě bíle fenestrované a víčko je zvlněné.

Láčky dospělé rostliny.
       
       V druhé polovině srpna však rostlina začne znovu růst, opět shodně s čistou Sarracenia leucophylla. Tyto pozdní láčky jsou mohutnější a dekorativnější, což je opět typické i pro botanický druh. Podzimní láčky zde prezentovaného křížence se však během několika dní po otevření začnou nalévat do fialovo růžové barvy. Během dalších několika týdnů získají doslova neuvěřitelný barevný odstín. Těžko lze spoléhat na totožné nastavení monitoru, ale pokud se Vám zdá barva láček na fotografiích ujetá, chemická nebo nemožná, díváte se pravděpodobně na skutečné zbarvení rostliny. Vnitřek láčky je zvláštním způsobem rudo-růžovo-fialový a budí zdání modrofialového odlesku.

       Toto zvláštní zbarvení získala rostlina s největší pravděpodobností díky nakřížení druhem Sarracenia rubra ssp. gulfensis v některé z dávnějších generací. Geneticky je samozřejmě mnohem blíže druhu Sarracenia leucophylla. Kříženec je velmi vitální a může být zajímavým zpestřením sbírky. V podzimních měsících se stává pravidelnou ozdobou.
       
Detail červenofialového vnitřku obústí.
Zpět k ostatním hybridním špirlicím (Sarracenia)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...