Sarracenia
[purpurea ssp. venosa x (flava x purpurea)] x oreophila


               
               

Charakteristika:

Délka láček: 30 cm
Průměr obústí: 4 - 5 cm
Postavení láček: vzpřímené, mírně vykloněné do stran
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: není vyvinuta
Žilkování: výraznější žilkování pouze v oblasti sloupku
Plošné červené zabarvení: při dobrém oslunění se láčky zbarvují do červena
Víčko: srdčité, široké až 10cm
Sloupek: středně široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 4 - 6
Vytrvalost láček v zimním období: nízká, láčky během zimy z větší části zasychají
Květ: žlutý
Množství semen v semeníku: 100 - 200
Kritická teplota v zimě: - 7°C

Původ:

       
Matka
       
Otec
              
Když mi v roce 2002 poprvé bujně nakvetlo několik rostlin Sarracenia oreophila, využil jsem tuto příležitost k vytvoření mnoha, zejména základních hybridů. Poté co jsem opylil všechny kombinace, které jsem si už dlouho přál, přemýšlel jsem které další květy spráším pylem S. oreophila. Možností bylo mnoho protože květy S. oreophila se mi potkaly téměř s celou mojí sbírkou. Nechtěl jsem ale vytvořit hromadu balastních kříženců. Nakonec padl můj zrak na křížence S. purpurea ssp. venosa x (flava x purpurea) a mě došlo, že ze spojení této rostliny a S. oreophila by mohl vzejít skvost.

       Mateřská rostlina byla vyšlechtěna již v roce 1997 ve spolupráci s Martinem Spoustou. Vybraný sbírkový klon tohoto křížence je sice velmi elegantní. Pěkně tvarované láčky se ochotně zbarvují do sytě červené barvy a kromě toho vykazuje kříženec dobrý růst. Více informací může ostatně nalézt zde. Mateřská rostlina ale bohužel vytváří velmi malé množství poměrně nekvalitních semen. Stejně tak tomu bylo v případě tohoto křížení, kdy byla získána 3 drobná nepravidelná semena, z nichž vyklíčilo pouze jediné. Semenáček se naštěstí podařilo dopiplat...
       

       Předpokládal jsem, že vzniklý komplexní hybrid by měl být po obou rodičích podsaditý a vytvářet víceméně vystoupavé robustní láčky. Domníval jsem se, že vršek láčky by mohl být podobně elegantně tvarovaný jako u S. flava. Víčko by mělo být navíc po obou rodičích široké. Dalo se též očekávat, že při dobrém oslunění by se mohl kříženec zbarvovat do atraktivního odstínu červené.

       
       
Široké víčko dominuje
celkovému vzhledu pasti.
       
Tříletá rostlina s mladými odnožemi.
       
Dobře osluněné rostliny se zbarvují
do atraktivního odstínu červené.


       
       Když na jaře roku 2005 vytvořila pečlivě ošetřovaná rostlinka první láčky, které se již svojí velikostí blížily dospělému stavu bylo jasné, že semenáč splní všechna očekávání a bude skutečně velmi elegantní rostlinou.

       Láčky skutečně připomínají pasti Sarracenia flava zkrácené v délce, nikoli však zmenšené v šířce. Jsou vystoupavé, mírně vykloněné od středu růstové růžice. Jejich maximální výška je 30cm. Víčko přitom může být široké až 10cm. Díky tomuto poměru působí rostlina opravdu elegantně. (Rekordní láčka na obrázcích vpravo a vlevo měřila 33 cm, její víčko pak 11cm.) Při dobrém oslunění získávají láčky červené zbarvení s voskovým nádechem typickým pro mnoho kříženců S. oreophila.

       Kříženec je vitální. V zájmu dobrého vybarvení láček je vhodné dopřát rostlině slunné stanoviště. Kříženec dosud nekvetl, ale předpokládám středně velké žluté květy. Rostlina může být dále rozmnožována pomocí odnoží, které spontánně vytváří.
       


       
       
Rostlina v květnu s
čerstvě otevřenými láčkami.
       
Po několika týdněch získávají pasti finální zbarvení.
       
Dospělá rostlina na konci června.

Přehled starších fotografií dokumentující první expemplář tohoto hybridu ve stáří tří let.
Zpět k ostatním hybridním špirlicím (Sarracenia)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...