Sarracenia rubra ssp. gulfensis x oreophila

Charakteristika:

Délka láček: 40 cm
Průměr obústí: 3 cm
Postavení láček: vzpřímené
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: není vyvinuta
Žilkování: husté a jemné žilkování zejména uvnitř láček
Plošné červené zabarvení: není vyvinuto
Víčko: středně široké s rovným okrajem
Sloupek: široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 5 - 8
Vytrvalost láček v zimním období: láčky během zimy z valné části zasychají
Květ: červený
Množství semen v semeníku: 300
Kritická teplota v zimě: - 5°C

Původ:

       
Matka
       
Otec
       


V roce 2002 mi poprvé vykvetlo několik rostlin Sarracenia oreophila v řádném jarním termínu a dokonce tak vhodně, že se květy potkaly s většinou květů ostatních špirlic v mé sbírce. Byla to tedy unikátní možnost získat nové hybridy S. oreophila s dalšími druhy, které až na jednu výjimku v mé sbírce do té doby chyběly. Jelikož jsem s hybridizací tohoto druhu neměl zatím velké zkušenosti, nedokázal jsem dopředu odhadnout, nakolik bude mé snažení úspěšné. Netušil jsem, zda v semenících S. oreophila uzrají nějaká semena ani zda budou ostatní špirlice pyl S. oreophila akceptovat. Vzhledem k tomu, že se mi květy S. oreophila potkaly skutečně s většinou sbírky, naskytla se možnost vytvořit umělého křížence mezi S. rubra ssp. gulfensis a S. oreophila. Při opylování květů S. rubra jsem zatím zpravidla nebyl úspěšný a tak jsem v úspěch tohoto křížení také příliš nedoufal.

Rok a půl staré semenáče.
       
       Musím přiznat, že mě to docela překvapilo, ale semeník S. rubra ssp. gulfensis obsahoval velmi kvalitně vyhlížející semena v počtu, který je u tohoto druhu až neobvyklý. Semena po stratifikaci a následném výsevu ochotně vzešla.

       Od získaného křížence jsem příliš nečekal a bral jsem ho jako raritu ve sbírce základních hybridů. Je pravda, že svým vzhledem mě příliš nepřekvapil ale naprosto mi vzal dech svým růstem. Předpokládal jsem, že semenáčky po obou rodičích budou přirůstat jen velmi pomalu, ale naprostý opak byl pravdou. Již v prvním roce byly největší exempláře vyšší než 10cm a chytaly masařky! Pravda ty zůstávaly zapíchnuté hlavou v obústí láček, kde trapně zhynuly ale i to je od necelý rok starého výsevu výkon! Ve stáří dvou a půl roku dosáhly rostliny předpokládané výšky dospělých exemplářů, tj. 40 cm. Dospěly tedy v polovičním čase, než je u špirlic běžné. Jedná se tedy o případ tzv. heterozního efektu, jaký jsem v této míře u špirlic dosud nepozoroval.
       
Láčky rok a půl starých rostlin.

       Láčky křížence jsou tenké a vystoupavé. Jejich základní zbarvení je zelené, při dobrém oslunění se vnitřek láčky ozdobí hustým, hnědofialovým žilkováním. Víčko může získat bronzový nádech. Láčky dorůstají 40cm délky, obústí je široké zpravidla 3cm. Květy jsou světle červené, velké 4 - 5cm.


       
       
       
Detaily láček dospělých rostlin.
       

       Kříženec velmi bujně přirůstá a vytváří velké množství odnoží. Svým vzhledem asi většinu pěstitelů příliš nezaujme. Kombinace zelené láčky s výrazně zbarveným vnitřkem však může být pro někoho neobvyklá a zajímavá. Každopádně však udělá radost každému, kdo si přeje, aby jeho rostlina bujela přímo před očima.




Zpět k ostatním hybridním špirlicím (Sarracenia)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...